Rozhovor s trenérem ročníků 2007 a 2008 Martinem Kučerou

12.05.2021

Po delší době vám přinášíme další rozhovor, tentokrát s trenérem mládeže Martinem Kučerou, který trénuje v Meteoru 7 let. Martin prozradí, jaké jsou jeho cíle s týmem do nové sezóny, jaké má jako trenér ambice a povypráví o své bohaté fotbalové kariéře.

Jak by jsi zhodnotil celou sezónu, která se kvůli opatřením nedohrála, u kategorií, které trénuješ?

Tato sezóna se mi hodnotí docela těžko, jelikož byla velmi ovlivněná Covidem. Odehráli jsme 8 utkání krajského přeboru a cca 4 kola okresního. S přechodem na velké hřiště (z kategorie ml. žáci do st. žáci) jsme se dost prali. I s ohledem, že proti nám nastupovali o rok starší kluci roč. 2006.

Jak probíhala zimní příprava? Trénovali jste i přes opatření?

Zimní přípravu jsme neměli, jelikož se stále měnila vládní opatření, co se smí a co je zakázané. Samozřejmě kluci individuálně pracovali, ale vydržte to po celý rok bez kolektivu, který je vaším hnacím motorem. Je to problém, když se nemůžete společně sejít, natož trénovat. Myslím, že teprve až čas ukáže, jak nás ta dlouhá pauza poznamenala. A teď neřeším jen fotbal, celkově kompletní sport trpí. Co psychika kluků a sociální návyky atd.

Jaké jsou tvé cíle s týmem do nové sezóny?

Mé osobní cíle jsou, co nejvíce kluků u fotbalu udržet. Dostat jim fotbal pod kůži, do srdce a ať je následně provází celým životem. Některé snad i něco naučíme a ve fotbalových kariérách se posunou výše. Někteří vymění fotbal za jiný sport, ale základ je, ať se hýbají.

Jak dlouho trénuješ a trénoval jsi i jiný tým kromě Meteoru?

Trénuji od doby, co začal můj syn s fotbalem v 7 letech na Meteoru a stále držíme stejné barvy dresů. Již nám táhne na 7 rok.

Hraješ stále fotbal, jak probíhala tvoje fotbalová kariéra?

Fotbal si občas zahraji za náš B tým, ale je toho čím dál méně. Zabavím se dost u starších žáků. 4x v týdnu trénink, zápasy a pak ještě udržovat svou kondici a další den o víkendu zápas mužů. Tak zjistíte, že jste na stadionu každý den. Zahrál a zatrénoval jsem si za svou kariéru již dost. Začínal jsem s fotbalem v přípravce, pak mládeži FC ZVVZ Milevsko. Následně jsem v 16,5 letech naskočil do divize mužů a hrál v Milevsku cca 8-9let za muže. Na škole v Č.B. jsem trénoval s Dynamem a postupně jsem se dostal do vyšší soutěže ČFL, přes Třeboň až do Milína (okr. Příbram). Tam jsem si v roce 2002 utrhl křížový vaz a přestěhoval se do Tábora. Tady jsem hrál za místní FK Tábor divizi následně i KP. Po avizovaném spojení oddílů FK a Ševců v roce 2011-12 jsem odešel hrát I.B třídu do Černovic. A na závěr jsem od roku 2013 zakotvil na Meteoru.

Jaké jsou tvé cíle v pozici trenéra?

Osobně žádné velké ambice v trénování nemám. Rád předám klukům, co mě učili jiní a to, že se studiem člověk něčemu přiučí, není na škodu (mám dokončenou licenci UEFA B). Hlavně, že to člověk dělá srdcem a s nadšením. První cíl bych viděl vychovat odvážné, sebevědomé hráče, zodpovědné vůči sobě a hlavně i kolektivu. Pak samozřejmě ať mají kluci radost z pohybu a sportu jako takového.

Děkujeme za rozhovor.