Rozhovor s trenérem mladšího dorostu Miroslavem Pekárkem

03.11.2021

Rozhovor s trenérem ročníků 2005 a 2006 Miroslavem Pekárkem, který prozradí, jak prozatím probíhá jeho trenérská a hráčská kariéra, jak hodnotí dosavadní průběh sezóny a jak hodnotí formu obou mužských kategorii.


Ahoj Míro, mohl by si se čtenářům v pár větách představit, prosím? Jaké jsou tvé aktivity v oddílu? Hraješ, trénuješ nebo máš jinou funkci?

Jmenuji se Miroslav Pekárek, je mi 31 let. V Meteoru Tábor působím jako trenér mladšího dorostu (ročníky 2005 a 2006), který vedeme společně s Antonínem Gurou. Zároveň jsem i hráčem B týmu.


Jak probíhala tvá aktivní fotbalová kariéra? Kde a kdy jsi s fotbalem začínal, co považuješ za svůj největší fotbalových úspěch apod.

S fotbalem jsem začínal v klubu FK Tábor. Odtud jsem odešel v roce 2004 do Sokola Sezimovo Ústí, kde jsem s výjimkou půlročního hostování v Dynamu Roudná setrval až do roku 2016. Poté jsem přestoupil do Meteoru Tábor a jako trenér převzal v roce 2017 kategorii mladších žáků. Tenkrát jsem se připojil k Tondovi Gurovia tyto kluky vedeme i v současnosti v mladším dorostu, byť to složení týmu se za tu dobu hodně změnilo.

V Sokole jsem od roku 2012 do roku 2016 trénoval kluky, se kterými jsem prošel kategoriemi mladších a starších žáků. Pod ruce se mi dostaly ročníky 2000-2005 a někteří z nich dnes hrají i u nás v Meteoru (Honza Mrázek, Filip Mikuláštík, Martin Kopnický, Adam Feik, Ondra Čech).

V období 2013-2018 jsem působil jako trenér okresních výběrů, kde jsem měl možnost poprvé poznat současné hráče našeho A i B týmu (např. Filip Široký, Petr Lachout, Filip Štrincl, Honza Benedikt, Nick Hera apod.) A samozřejmě i kluky, které vedu doteď v mé kategorii.

Za největší úspěch bych paradoxně označil návrat k fotbalu. Kvůli operaci kyčle s Perthesovou chorobou v 8 letech jsem 3 roky nemohl hrát a vynechal jsem tudíž přípravkové kategorie. Nebýt pana profesora Dungla z nemocnice Na Bulovce, tak jsem dnes fotbal pravděpodobně nehrál.

Jako hráč si cením každého vítězství, každého dobře odehraného zápasu a jako trenér, když vidím, že se klukům daří, posouvají se a dokážou přenést teoretickou a praktickou stránku z tréninkového procesu do zápasů.

Pak jsem zažil spíše o dílčí úspěchy, takže doufám, že na nějaký velký úspěch teprve čekám :)

V Meteoru jsem spokojený, je tady fajn parta lidí, kteří fotbalu dokážou hodně obětovat. Není to není časově skloubit fotbal se zaměstnáním. Bylo by asi těžké vyzdvihnout konkrétního člověka, ale rád bych zmínil Tondu Guru, se kterým máme velmi podobný pohled na fotbal a skvěle se doplňujeme. poté samozřejmě Petra Včeláka. Ten, kdo ho zná, tak určitě ví, o čem mluvím. To, jak žije pro klub a má toho tolik na starosti, je až neuvěřitelné. Někdy si říkám, jestli není na třech místech najednou :) Ostatně on má velký podíl na tom, jakým směrem se Metík ubírá a je příkladem pro ostatní kluby na Táborsku.


Jak hodnotíš průběh sezóny u mládežnické kategorie, kterou trénuješ?

Předně kvituji, že se konečně může hrát a nesmyslně se nezakazuje sport a pohybová aktivita mládeže. Už jen pro zdravotnický systém je to velice důležité, ale to si naši politici zřejmě nebyli schopní uvědomit.

Probíhající sezónu hodnotím reálně s přihlédnutím k mnoha okolnostem. S naším úzkým kádrem, který doplňují starší žáci, hrajeme to, na co v současnosti máme. pravidelně jsme nuceni točit rozestavení v závislosti na tom, jaké hráče máme momentálně k dispozici. Výhry, které máme, byly zasloužené i z hlediska herní stránky, což je pro nás trenéry velmi důležité. Naopak při prohraných zápasech byli soupeři lepší (zároveň si cením toho, že jsme dokázali potrápit kvalitní týmy jako Písek B a J. Hradec).

Jsem hlavně rád, že kluci vzali za svou hru po zemi, která začíná už rozehrávkou od brankáře, byť jsou to často nervy pro trenéry :) A o to víc nás trenéry těší, že jsme to klukům nemuseli nijak extra vštěpovat, ale sami si to tak nastavili namísto nějakých nákopů a hraní ,,folejbalu".

Bohužel nás sráží laciné chyby v rozehrávce bez časoprostorového tlaku, individuální chyby a defenzivní stránka, a to zejména diskomunikace a nesoustředěnost v různých herních situacích. Na tom budeme muset přes zimní přípravu zapracovat. V ofenzívě podáváme kvalitní výkony, o čemž hovoří i 5. největší počet nastřílených branek v soutěži. Na druhou stranu, co dokážeme zahodit, je někdy na zvýšení tepové frekvence trenérů.

A ještě bych rád zmínil, že se nám daří v rámci rozvoje posouvat kluky do kategorie staršího dorostu a do mužských kategorií. Navíc tam podávají kluci stabilně dobré výkony.


Jak hodnotíš aktuální formu obou mužských kategorií?

Výkony obou mužských kategorií hodnotím samozřejmě velmi kladně.

B tým je mixem zkušeností a šikovných mladých kluků. Průběžné 2.místo je naprosto zasloužené, což potvrzují i zápasy proti týmům z horní poloviny tabulky, kde B tým nejenom vyhrál, ale byl vždy kvalitnějším mužstvem. Menší kaňkou je prohra v posledním zápase s Myslkovicemi, ale o to víc nás to může nakopnout a uvědomit si, že nic nepřijde zadarmo. Myslím si, že teď by byl hřích se o celkové prvenství neporvat, byť sezóna bude ještě dlouhá a mohou rozhodovat zranění nebo maličkosti.

A tým, který si prošel jistou generační obměnou, ukazuje po slabších letech své kvality v 1.A. třídě. Po výhře nad lídrem soutěže Hlubokou si musí každý tým dát pozor. Mladí kluci, doplnění o zkušené hráče, se přesvědčili, že mohou porazit každého v soutěži. Tak by měli být i do každého zápasu nastaveni. S pokorou, ale s vědomím toho, že oni by měli určovat ráz hry a ne soupeř. Odvážně, aktivně. Dobrým výkonům nahrává i stejně jako v B týmu skvělá parta a naprosto souhlasím s trenérem Jirkou Smetanou o útoku na KP v blízké budoucnosti. Tenhle tým na to rozhodně má a je radost se na jeho hru dívat. Ostatně průběžné 4. místo to jen potvrzuje.


Koho tipuješ na vítěze Fortuna ligy v ročníku 2021/2022?

Letošní liga bude vyrovnaná nejvíce za poslední roky, o čemž svědčí i současná tabulka. V Plzni odvádí poctivou práci trenér Bílek, který tým posunul více do defenzivního pojetí, než na co byli v Plzni léta zvyklí, ale v tomto ročníku to zatím přináší úspěch. Spartu zas pozvedl trenér Vrba a po letech zmaru to vypadá také na útok o titul. Slavia si prošla svými problémy, o kterých se napsalo moc a moc.

Do konečné tabulky promluví hodně faktorů, ať už COVID, zranění, anglické týdny týmů hrající poháry atd. Ale pořád si myslím, že v plné síle bez zraněných hráčů má stále nejkvalitnější kádr a nejkvalitnější trenérský štáb Slavia, a proto přisuzuji titul právě jí, byť se zřejmě rozhodne až v posledních kolech nadstavby. Ostatně jakožto velký slávista v to doufám. :)

Děkujeme za rozhovor.