Hodnocení podzimní části sezóna 2021/2022 Mladší dorost

21.11.2021

Podzimní část bych shrnul následovně. Není důvod smutnět, jelikož jsme sehráli spoustu dobrých zápasů. Ale je třeba také vidět realitu. V současnosti hrajeme to, na co máme. Náš kádr je úzký, pravidelně ho doplňují kluci ze starších žáků, kde je pak znát věkový rozdíl. Nehledě na biologický věk, který stále v naší kategorii hraje významnou roli. Také s ohledem na tuto situaci střídáme 2 naučená rozestavení a někteří kluci musí hrát v některých zápasech atypické posty.

Snažíme se vést kluky ke konstruktivnímu pojetí hry. Tak, abychom hráli po zemi už s výstavbou hry od brankáře a to i za cenu velkého rizika. Nemá smysl hrát nakopávanou a to i k přihlédnutí typologie našich hráčů.

Zápasy, které jsme vyhráli, byly naprosto zasloužené. To platí i o prohraných zápasech. Proto platí to, co jsem řekl na začátku. Na druhou stranu mě těší, že jsme dokázali potrápit týmy jako Písek B a J.Hradec, byť to dle konečného výsledku pro nezaujatého fanouška tak nevyzní.

Co nás sráží, abychom byli schopni bodovat ve více zápasech, je zejména defenzivní stránka hry. To se už odvíjí od našich útočných hráčů. Chybí nám přepínání směrem dozadu, kdy pracujeme často v malém počtu směrem zpět. Pak jsou to triviální chyby bez časoprostorového tlaku soupeře, což souvisí s individuální stránkou kluků. Další problém je diskomunikace, z čehož pramení hloupé obdržené góly.

Představoval bych si i týmovější řešení v přechodu do útoku, na místo přidržování míče a zpomalování hry. Ale o tom bych mohl mluvit hodiny.

Tyto věci chceme směrem do jara zlepšit a to i za pomocí videa, které chceme nově zapojit do tréninků.

Abych to shrnul. Je určitě na čem stavět a spousta kluků má velký potenciál, ale je na nás trenérech, abychom každého z nich přiblížili k jeho maximu, co mohou hrát.

Tabulkové postavení nebudu hodnotit zcela záměrně. V mládeži to pro nás není určující faktor. Byť samozřejmě chceme, abychom vyhráli každý zápas a s každým soupeřem si to rozdali tzv. face to face bez ohledu na jeho kvalitu. Z tohoto pohledu jsem byl na kluky hrdý v zápase s Pískem. Ale řešit jen body a výsledky bez ohledu na individuální posun kluků ve fotbalu mládeže, ode mě s Tondou Gurou nikdy neuslyšíte.

Miroslav Pekárek